Šilumos siurblys oras-vanduo – kokia nauda vartotojui?
Oras vanduo šilumos siurblys – populiarėjantis šilumos šaltinis, nes investicija nedidelė, montavimas nesudėtingas, o dėl ištobulėjusių technologijų jų efektyvumas vis didėja.
Šilumos siurblių palyginimas
Visi šiuolaikiniai šilumos siurbliai tinka aukšto energinio efektyvumo A+ ir A++ klasės namams. Oras – vanduo šilumos siurblys ir jo montavimas yra paprastas ir nereikalaujantis didelių resursų. Įrengiant nereikia nei kasti, nei gręžti, nereikalingas joks įvadas ar kaminas, tai optimalus pasirinkimas, bet kokio tipo namams.
Svarstant, ar verta įsirengti šilumos siurblį namuose ar bet kuriame pastate, reiktų skaičiuoti ne kvadratinius metrus, kuriuos reikia šildyti, bet žinoti pastato šilumos poreikį. Svarbiausias rodiklis turėtų būti metinės namo šilumos sąnaudos. Šiuo požiūriu šilumos siurblys oras-vanduo priimtinas variantas, nes puikiai tinka ir dideliems šilumos poreikiams tenkinti. Palyginus šilumos siurblių oras-vanduo investicinius kaštus su kitomis šilumos siurblių rūšimis (geoterminiu, vanduo-vanduo), oras-vanduo yra pigiausias sprendimas.
Oras – vanduo šilumos siurblio veikimas
Oras – vanduo šilumos siurblio energijos šaltinis yra lauko šilumos energija. Dar daugelis žmonių, nesusipažinusių su šilumos siurblių technologija, nustemba, kaip šaltas oras gali tapti šilumos šaltiniu žiemą? Paprastai kalbant lygiai taip pat, kaip ir šaldytuvas, stovintis šiltame kambaryje, bet savo viduje palaikantis šaltą orą.
Šilumos siurbliai oras-vanduo, kaip ir visi šilumos siurbliai, veikia atvirkščiu šaldytuvui šilumos perkėlimo principu: aušinamas lauko oras, o šiluma, gauta kaip aušinimo proceso produktas, perduodama per šilumokaitį skysčiui, kuris naudojamas pastato oro ir (arba) vandens šildymui. Modernūs šilumos siurbliai oras-vanduo turi integruotą karšto vandens ruošimo sistemą, galimas ir patalpų vėsinimas vasarą.
Oras-vanduo šilumos siurbliai itin tinka šildomoms grindims, nes joms reikia neaukštos temperatūros šilumnešio.
Metinis šilumos siurblio efektyvumas
Anksčiau vieninteliu šilumos siurblio efektyvumo rodikliu buvo jo COP (Cofficient of Perfomance). COP parodo į šildymo sistemą patiektos galios (kW) ir šilumos siurblio darbui sunaudotos elektros energijos (kW) laboratorinį santykį, gamintojo nustatytą laboratorinėmis sąlygomis. Tačiau prieš keletą metų įsigaliojo ES direktyva, įpareigojanti gamintojus deklaruoti vidutinį metinį šilumos siurblio efektyvumą – SCOP. Remiantis ES direktyvomis, dabar šilumos siurbliai testuojami pagal vieningą metodiką, taip pat ir šaltam klimatui.
SCOP koeficientas parodo, koks per visus metus, esant įvairioms oro sąlygoms, bus šilumos siurblio sunaudotos elektros energijos ir išgautos šilumos energijos santykis.
Be to, šilumos siurbliai, kaip ir šaldytuvai ar kiti prietaisai, žymimi energijos klasėmis: C, B, A, A+ , A++ , A +++ .
Ekonomiškas oras – vanduo šilumos siurblys
Ecoenergija siūlo ypač patikimus ir efektyvius oras vanduo šilumos siurblius. Šilumos siurblių gamyboje naudojami gerai pasaulyje žinomų vardų komponentai. Šie šilumos siurblisi gali tiekti net iki 65°C pašildytą vandenį, tai yra didžiausia darbinė temperatūra tarp šios klasės šilumos siurblių.
Net išorės temperatūrai esant -25 °C, tiekiamo srauto temperatūra vis vien bus apie 55 °C.
Be to, tai vienas tyliausiai veikiančių šilumos siurblių – garso lygis 50 dB, palyginimui, šiuolaikinių šaldytuvų triukšmo lygis yra apie 40 dB.
Šie šilumos siurbiai dėl aukštesnės šilumnešio temperatūros tinka ir radiatorinei šildymo sistemai. Savaime aišku, ekonomškiau veiks esant grindiniam šildymui. Šių siurblių galios diapazonas – nuo 7 iki 34 kW.
Šilumos siurblio oras – vanduo montavimas labai paprastas: statomas monoblokas lauke ir jungiamas į trifazį elektros tinklą bei sujungiamas su šildymo sistemos elementais, valdymo bloku.
Dar vienas dažnas klausimas apie šilumos siurblius oras-vanduo, yra apie išskiriamą bloke kondensatą ir agregato apšalimą.
Veikiant šilumos siurbliui išorės siurblio bloke susidaro kondensto, jis yra išvedamas vamzdeliu. Jeigu norima, kad kondensatas nevarvėtų ant žemės, yra kondensato nuvedimo sistema, kurios pagalba vanduo nuvedamas į lietaus kanalizaciją. Šiuolaikiniuose siurbliuose sušalęs kondensatas automatiškai atitirpinamas. Nuo atitirpinimo būdo labai priklauso šilumos siurblio SCOP. Gamintojas daug investavo į racionalų lauko bloko atitirpinimą.
Parama šilumos siurbliams įsirengti
Lietuvoje individualių namų savininkai iš ES struktūrinių fondų gali gauti paramą atsinaujinančių energijos šaltinių įsirengimui, tarp jų ir taršių biokuro katilų keitimui efektyviais atsinaujinančiais energijos šaltiniais. Tam skirtos dvi priemonės:
- „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, biokuro, geoterminės energijos ar kt.) panaudojimas individualiuose gyvenamosios paskirties pastatuose” pagal Klimato kaitos specialiąją programą;
- „Katilų keitimas namų ūkiuose” pagal „Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas” programą;
Taršius kietojo kuro katilus gyventojai gali keisti į įvairius šilumos siurblius, tarp jų ir į šilumos siurblius, kurių energijos šaltinis yra aeroterminė (oro) energija, o energijos šaltinio paskirstymo terpė – vanduo (oras-vanduo šilumos siurbliai), jų sezoninis naudingumo koeficientas (SCOP) turi būti ne mažesnis kaip 3,0.
Jei namų ūkis registruotas teritorijoje, kuri patenka į padidintos oro taršos zoną, neefektyviai biomasę naudojantis katilas gali būti keičiamas tik į lokalios teršalų emisijos neturinčius įrenginius (šilumos siurblius).